Teknoloji

Uyurken Ölmek Gerçekten Acısız mı? Gerçekten Neden Bazılarımız Uykumuzda Ölüyoruz?

Eğer uykunuzda ölmek sizi endişelendiren bir şeyse gelin kaygınızı biraz azaltalım. birkaç makul durum olmadıkçaBöyle bir şeyin gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür.

Başka bir deyişle, hiçbir şey belli değilken birdenbire olmaz. Çeşitli nedenler olabilir ve bu nedenler genellikle 3 organla ilişkilidir.Bizi uykumuzda öldürebilecek bu organlara bir göz atalım.

Uyurken ölmemize neden olan organlar nelerdir?

Uykuda ölmek genellikle kalbi, akciğerleri ve beyni etkiler. Biz uyurken bu organlardan biri bir sorun olduğunu gösteren sinyallere yanıt vermekŞansımız azalıyor.

Ayrıca ayakta dururken kalp atışımızın durduğunu hissettiğimizde yere düşüp bayılırız ve bu ses muhtemelen birini harekete geçirirAncak uyurken bir şeylerin ters gittiğini gösteren belirtiler ortaya çıkmaz.

Uykuda en sık görülen ölüm nedeni kalp kaynaklıdır.

“Gece ölümü” olarak da bilinen uykuda ölme, yani uyku sırasında ani ve beklenmedik ölümlerin nedeni, %90’ı kalple ilgili.

Bu ölüm riski daha yüksek olanlar, koroner arter hastalığı olan kişiler, kalp damarları genişleyen kişiler veya ritim bozukluğu olan kişiler olabilir. Ayrıca gece ölümlerinin %22’si kalp hastalığına bağlı 22.00-06.00 arasıçıkıyor.

Gece ölümlerinde akciğerlerin rolü inkar edilemez.

Uyku apnesi, solunum yollarındaki kasların daralması ve kişinin nefesinin kısa süreliğine durması anlamına gelir. Bu duruma sahip kişiler oksijen eksikliği yaşarlar kalp atış hızı ve kan basıncı artışıve ölümle sonuçlanabilir.

Uyku apnesi olan kişilerin uykudan ölme olasılığı, uyku apnesi olmayanlara göre 2,5 kat daha fazladır. Genellikle tek bir ölüm nedeni değildir.Kalp sorunu gibi başka bir durum tetiklendiğinde ölüm olasılığı artar.

Uyku sırasında ölüme neden olan bir diğer organımız da beyindir.

İnsanların tekrarlayan nöbetler yaşadığı beyni etkileyen bir durum olan epilepsi de uykuda ölüm nedeni olabilir. Ancak bu durum çoğunlukla İlaçla kontrol altına alınamayan epilepsideortaya çıkıyor.

İnme aynı zamanda ani gece ölümlerinden de sorumlu olabilir. Felçlerin yaklaşık %25’i uyku sırasında meydana gelir. Bir pıhtı veya yırtılmış bir kan damarı Kanın beyne ulaşmasını engellediğinde ortaya çıkabilir. Oksijen kaynağı olmadığında beyin hücreleri ölür ve vücudun beyin kontrolünü etkileyen kısımları düzgün çalışamaz. Bu ölüme yol açar.

Peki uykumuzda ölmemek için ne yapabiliriz?

Aslında doktorların normalden farklı olarak önerdiği ekstra bir şey yok. Hepimizin dikkat etmesi gereken uyku rutini, düzenli hastane kontrolüBeslenme ve sağlıklı beslenme gibi faktörler her sorunda rol oynuyor ve buradaki riski de azaltıyor.

Kaynaklar: Ifl Science, Dr, Milind Sovani, Jack Flyer

nurhak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu