Yaşam

Teyzelerin Şakacıya Dönüştüğü Bocuk Gecesi Dünyanın Gündeminde

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyü uzun yıllardır biliniyor. Bocuk Gecesi ” adı verilen bir geleneğe ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Ocak ayında belirlenen bir gecede düzenlenen festival, atmosferi ve çevresi ile günümüzün geleneklerinden oldukça uzaktır.

Vatandaşların tedirginlik temasıyla yüzlerini boyadığı festival, dünya çapında da ilgi gördü. Festivalden kamera lenslerine yansıyan sahneler de oldukça renkliydi. Bu yıl 28 Ocak’taDüzenlenen Bocuk Gecesi yabancı basına da yansıdı:

Bocuk Gecesi’nin yurtdışındaki yansıması:

European Pressphoto Agency’den foto muhabiri Sedat Suna’nın görselleriyle içerik oluşturma Gardiyan özel gecenin tüm dünyada duyulmasına vesile oldu. “Türkiye’deki kötü ruhları kovma Bocuk Gecesi” başlıklı gece birçok habere konu oldu.

Bir diğeri İspanyol La Verdad’dan geldi. La Verdad’ın Suna’nın görüntüleri “ Korkunç Bir Festival” başlıklı.

28 Ocak gecesine ait sosyal medyaya yansıyan görüntüler:

Bocuk Gecesi Nedir?

Ocak ayının en soğuk haftasında düzenlenen Bocuk Gecesi, bundan yüzlerce yıl önce Balkanlar’da yaşayan Müslüman ve Hristiyanların bir kutlamasıydı. ortak bir gelenek olarak olmuş. Geleneğin amacı soğuktan ve kötülükten korkmamaktı.

Günümüze kadar devam eden geleneğin ilk günlerinde Müslümanlar kabak tatlısı, Hıristiyanlar ise domuz eti yediler.Yemekler farklı olsa da gelenek yaygındı.

Bocuk Gecesi’nde “Bocuk” adı verilen yaratığın beyazlar içinde insan kılığında dolaşarak balkabağının pişirildiği eve gelip zarar vermeyeceğine inanılır. Festival her yıl daha fazla konuğu ağırlıyor.

Türk Patent Enstitüsü tarafından “ Çamlıca Bocuk Gecesi” olarak tescillenen bu festivalin UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınması için çalışmalar sürdürülmektedir.

haberciftlik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu