Haber

Dünya Bayraktar TB3’ün özelliklerini konuşuyor

ensonhaber.com

Türkiye, savunma sanayiinde attığı adımlarla uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) çeşitli ülkelerin savaş alanlarında kaydettiği başarı dikkat çekiyor.

Kanada’da ambargo gündemdeydi

Kanada, Bayraktar SİHA’lara, Baykar İdare Meclisi Başkanı Selçuk Bayraktar’a kamera ambargosu uyguladı. “Ülkemiz tarafından yerli olarak geliştirilip üretilip, hatta yurt içi ve yurt dışında kullanıma sunulmasına rağmen bizim için bir sorun teşkil etmiyor.”dedi.

Kanada basını The EurAsian Times’tan Baykar’ın milli ve özgün imkanlarla geliştirdiği Bayraktar TB3 “Daha İyi, Daha Büyük, Daha Ağır”olarak konuştu.

“TB3 daha iyi yeteneklerle donatılmıştır”

Tanıtılan TB3 SİHA’nın, TB2’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki muharebe başarısı nedeniyle ilgi odağı haline geldiği belirtildi:

Platform, Rus saldırısının ilk günlerinde Ukrayna’nın zırh ve uçaksavar sistemlerine karşı savunması için çok önemli olduğunu kanıtladı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace 26 Ekim 2022’de TB2’lerin modern savaş alanında ‘oyun değiştirici’ olduğunu söyledi.

TB3’ün selefine göre daha uygun yeteneklerle donatılacağı ve deniz konuşlandırmasının yanı sıra ihracattan da değerli bir pay alacağı düşünülüyor.

Akıllı silahlarla taarruz operasyonları gerçekleştirebilir.

TB3 SİHA’nın kanatlarının altına yerleştirilen akıllı silahlarla istihbarat, keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra taarruz harekatlarını da icra edebilecek kapasiteye sahip olduğunun altı çizildi.

Bayraktar TB3’ün, uçak gemilerinde kullanılabilecek katlanabilir kanat şeklindeki özel yetenekleri sayesinde yurt dışında silahlı operasyonlar yürütebileceğinden bahsedildi.

Uzak noktalardan kontrol edilebilir

Ayrıca söz konusu SİHA’nın görüş hattı ve görüş hattı ötesi iletişim kabiliyetlerinin, insansız aracın çok uzak noktalardan kontrol edilebilmesine olanak sağladığına dikkat çekildi.

Son teknoloji ürünü TB3, Baykar’ın güçlü TB saldırgan serisinin en son sürümüdür. TB3, gemilerde çalışan bir deniz uçağıdır.

Bayraktar Kızıl Elma ile uçacak

Aero Time adlı internet sitesi de Bayraktar TB3’ün katlanır kanatlı olduğuna dikkat çekerek şunları yazdı:

Karadaki selefi Bayraktar TB2’den biraz daha büyük olan TB3, 280 kilograma kadar artırılmış taşıma kapasitesi sunuyor.

İlk olarak Ekim 2020’de duyurulan insansız hava aracının, TCG Anadolu amfibi hücum gemisinde kullanılması planlanıyor. TB3, Bayraktar Kızıl Elma’nın yanında uçacak.

Bayraktar TB3 özellikleri

  • Yükseklik: 2,6 metre
  • Kanat açıklığı: 14 metre
  • Uzunluk 8.35 metre
  • Faydalı yük kapasitesi: 280 kg
  • Maksimum hız: 160 deniz mili
  • Kalkış yükü: 1.450 kg
  • Seyir hızı: 125 deniz mili
  • Yayın süresi mühlet: 24+ saat
  • Görüş hattı ve hatlar arası iletişim
  • Otomatik kalkış ve iniş
  • Kısa pist uçak gemilerinden iniş ve kalkış
Gözden kaçırma Bayraktar TB3 TEKNOFEST’te görücüye çıkacak Haberin Detayları

ardanuc-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu